Dünya KOAH Günü
23 Kasım 2018

“Her Adımda Sağlıklı Nefes”

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH, tüm dünyada üçüncü ölüm nedenidir ve ölümlerin %5.5’inin sebebidir. Bu denli yaygın bir hastalık olmasına rağmen kamuoyunda konuya ilişkin yeterli düzeyde bilinç olmadığı görülmektedir. Ülkemizde 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır; buna karşın veriler, 10 KOAH hastasından sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini göstermektedir. Hastalık konusunda yeterli bilgiye sahip olunmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini de engellemektedir.

Erken tanı, pek çok hastalıkta olduğu gibi KOAH’ta da hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarının azaltılmasında etkilidir. KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH konusunda; toplumda bilinç oluşturulması, hastalığa sebep olan risk faktörlerinin azaltılması, korunma yolları ve tedavinin önemi konularında, Kırklareli Devlet Hastanemizde yatan hastalarımız eğitim birimi önderliğinde sağlık çalışanlarımız tarafından ziyaret edilerek broşür dağıtılmış ve bilgilendirme yapılmıştır.

  • koah (3).jpeg
  • koah.jpeg
  • koah (2).jpeg