Organ Bağışı ve Nakli Semineri
30 Aralık 2019

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta olup ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybetmektedir. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu gerçeğimizdir.

Bu kapsamda 27.12.2019 tarihi, saat 14:00 – 16:00 arasında Kırklareli Devlet Hastanesi Konferans Salonunda Organ Bağışı ve Nakli Semineri düzenlendi. Düzenlenen seminerde  Marmara Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin HOŞ, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Deniz HEPPEKCAN, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem CERİT ve Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi  Op. Dr. Camettin ATAM sunumlarını yaptılar. Söz konusu seminerde, Türkiye’de Organ Bağışı ve Nakli, Beyin Ölümü ve Donör Bakımı konuları ele alındı.

İlimizde ve Kırklareli Devlet Hastanemizde ilk olarak gerçekleşen Organ Nakli operasyonunda emeği geçen Kırklareli Devlet Hastanesi çalışanlarına seminer sonunda İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem CERİT tarafından Teşekkür belgeleri takdim edildi.

  • IMG_6071.JPG
  • IMG-20191227-WA0021.jpg
  • IMG_6021.JPG
  • IMG_6107.JPG