73. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası
08 Ocak 2020

Ülkemizde verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitim ve Farkındalık Haftası olarak belirlenmiştir.

Kırklareli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Uzm. Dr. Pelin KORKMAZ Verem hastalığı farkındalığı konusunda bilgi verdi.Verem (tüberküloz) hastalığı, “M. tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır.

Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir; Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın.

Verem hastalığının belirtilerini; kilo kaybı, terleme, öksürükle ağızdan kan gelmesi vb. hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Verem tedavisi olan önlenebilir bir hastalıktır ve düzenli ilaç kullanımı ile tedavi edilerek sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmakta ve ücretsizdir.

Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için ilaçlar Verem Savaş Dispanserleri tarafından verilmektedir.

Doğumdan sonra ülkemizin zorunlu aşı programında olan BCG aşısını bebeğinize mutlaka yaptırın.

  • Oksurugunu_Kapa.jpg
  • Pencereyi_Ac.jpg