Şok Dalga Tedavisi Cihazımız (ESWT) Hizmete Girdi
21 Şubat 2020

Kırklareli Devlet Hastanemizde vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemi olan ESWT cihazımız hizmete girmiş olup hasta kabulüne başlanmıştır. Hastalarımıza  kaliteli sağlık hizmeti sunmak ve bu hizmetlere ulaşılabilirliği kolaylaştırmak amacıyla tıbbi cihaz envaterimiz her geçen gün yenileniyor.

ESWT nedir?

ESWT, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Böbrek taşını kırmak amacıyla geliştirilen bu tedavi yöntemi, topuk, dirsek ve omuz patolojileri başta olmak üzere kas iskelet sisteminin ağrılı durumlarında, tetik noktaların ve tedavi edilemeyen kas spazmlarının tedavisinde kullanılır.

ESWT nasıl etki eder?

ESWT uygulandığı bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak etki eder.

ESWT hangi hastalıklarda kullanılır?

ESWT’nin yaygın kullanım alanları, topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği ve kalsifik omuz tendiniti gibi durumlardır.

Bunların yanı sıra kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan girişimsel olmayan bir tedavi yöntemidir. Hekimin uygun gördüğü tanılarda kullanılır.

ESWT nasıl uygulanır?

ESWT tedavisi hastanın durumuna göre haftada 1 veya 2  seans halinde programlanan bir tedavidir.

Bu nedenle hasta uyumunda kolaylık sağlar. İlk tedaviden sonra bile etkinliği hissedilir.

Seans aralarında uygun germe egzersizlerinin de uygulandığı hastalarda 4-6 hafta içerisinde ağrı ve diğer yakınmalarda önemli oranda düzelme izlenir.

ESWT tedavisinin avantajları nelerdir?

ESWT girişimsel olmayan bir tedavi yöntemidir.

Anestezi ve hazırlık gerektirmez. İlk uygulamada bir miktar ağrı hissedilmekle birlikte tedavideki ilerleme ile birlikte bu ağrıya tolerans gelişir.

Ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez.

Şok dalga tedavisicihazı olan ESWT 'nin tedavide büyük konfor ve rahatlık sağladığını belirten Hastanemiz Başhekimi Op. Dr. Camettin ATAM topuk dikeni, tenisçi ve golfcü dirseği ve kalsifik omuz tendiniti gibi hastalıkların tedavisi için başka hastanelere gitmek zorunluluğunun ortadan kalktığını ifade etti.