Menopoz Okulumuz İlk Mezunlarını Verdi
02 Mart 2020

Menopoz ve post menopoz dönemindeki kadın nüfusunun giderek artıyor olması, döneme ilişkin sağlık sorunlarının, önleyici tedavilerin ve yaşam biçimlerinin biliyor olması sorunu bir halk sağlığı haline getirmektedir.

Premenopoz ve postmenopoz dönemindeki kadınlara danışmanlık yapılması, kadınların döneme ilişkin yaşadıkları sorunların ve bu sorunlara yönelik girişimlerin eğitim programları ile desteklenmesi, yaşlılık döneminin getirdiği birçok hastalığın önlenmesi ve kadınların yaşam kalitesini yükseltmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilimizde bulunan 40-60 yaş arası kadınlarımızın oluşturulan profesyonel eğitim programına dâhil edilmesi, menopoz dönemi ve dönemin getirdiği sorunlarla baş etme becerisi kazandırılması, yapılması gereken tarama programları ile ilgili uygun kuruluşlara yönlendirilmesi, yaşlılık döneminde görülebilecek önlenebilir birçok kronik hastalığın önüne geçebilmek ve kadınların yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla 13.01.2020 tarihinde hastanemiz bünyesinde menopoz okulumuz açılmıştır. 27/02/2020 tarihinde Menopoz okulumuzun ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşmaktayız.

Menopoz Okulu eğitimlerimiz Hastanemiz 6. Blok 3. Katta  haftada iki gün 1 buçuk saat, 2 haftalık eğitim programı şeklinde yürütülmektedir. 1 saat teorik olarak inter-aktif bir eğitim, 30 dakika kas, solunum, kegel ve gevşeme egzersizleri şeklinde yapılmaktadır.  Menopoz okulumuza Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinden kayıt yaptırabilir. Ayrıca  0288 2141043 – 16206 no'lu telefondan da kayıt yaptırabilirsiniz. Menopoz Okulumuz ücretsiz bir eğitim programıdır.

Eğitim programı;

 1.Hafta: Menopoz Nedir? Menopoz Döneminde Görülen Kanama Düzensizlikleri    

                Menopozda Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler,   

                Menopoz Döneminde Yapılması Gereken Testler,

                Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri

2.Hafta: KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) ve Uygulaması

               Menopozda Tedavi Yöntemleri

               Osteoporoz (Kemik Erimesi), Beslenme ve Egzersizin Önemi

               Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri

  • WhatsApp Image 2020-02-28 at 09.27.29.jpeg
  • bd1eab6c-f175-4865-ac68-c2e86c8aea88.jpg