21-28 Nisan Ebeler Haftası
22 Nisan 2020

Ebelik, ruh ve etik değerler üzerine temellenmiş sağlık disiplinidir. Ebeler yaşamların başlangıcı, dünyaya atılan ilk adımın destekleyicisi olan bu kutsal görevi yerine getirmektedir. Görev alanları destekleyici bakım ve koruyucu sağlık hizmetleri üzerine temellenmiştir. Ebeler, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde; gebelik öncesi dönemde gebeliğe hazırlık eğitimi ile anne, babalığa ve doğuma hazırlık programlarının hazırlanmasını ve yürütülmesini sağlamaktadırlar.

Ebeleri onurlandırmak için özel bir gün olarak kutlanması fikri ilk defa 1987 yılında Hollanda’da Uluslararası Ebeler Konfederasyonunun düzenlediği konferansta ortaya çıktı. Bu fikirden yola çıkılarak Ebeler Günü ilk kez 7 Mayıs 1991 kutlandı ve o zamandan beri her yıl 5 Mayıs’ta ‘Dünya Ebeler Günü’ kutlanmaktadır. 

Ülkemizde ‘Dünya Ebeler Günü’ haricinde dünyanın en eski mesleklerinden olan ebelik mesleğine daha da dikkat çekmek, ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler gibi konularda toplumu bilinçlendirmek için 21-28 Nisan tarihlerinde ‘Ebeler Haftası’ kutlanmaktadır. 
Çocuklarımızın dünyaya sağlıklı bir biçimde gözlerini açmasında kutsal bir vazife icra eden, anne ve bebek sağlığının en temel koruyucusu olarak gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışan, eline doğduğumuz, dünyaya geldiğimizde ilk tanıştığımız insanlar olan ebelerimizin Ebeler Haftasını ve Dünya Ebeler Günü’nü kutlarız.