Menopoz Okulu
07 Nisan 2022

Menopoz ve post menapoz dönemindeki kadın nüfusunun giderek artıyor olması, döneme ilişkin sağlık sorunlarının, önleyici tedavilerin ve yaşam biçimlerinin biliyor olması sorunu bir halk sağlığı haline getirmektedir.

Premenopoz ve post menopoz dönemindeki kadınlara danışmanlık yapılması, kadınların döneme ilişkin yaşadıkları sorunların ve bu sorunlara yönelik girişimlerin eğitim programları ile desteklenmesi, yaşlılık döneminin getirdiği birçok hastalığın önlenmesi ve kadınların yaşam kalitesini yükseltmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Menopoz Okulu sayesinde ilimizde bulunan 40-60 yaş arası kadınlar oluşturulan profesyonel eğitim programlarına dahil edilecek. Bu sayede menopoz dönemi ve dönemin getirdiği sorunlarla baş etme becerisi kazandırılacak, yapılması gereken tarama programları ile ilgili uygun kuruluşlara yönlendirilecek, yaşlılık döneminde görülebilecek önlenebilir birçok kronik hastalığın önüne geçilebilecek ve kadınların yaşam kalitesinin arttırılacağı düşünülmektedir.

Menopoz Okulu eğitimlerimiz Hastanemiz 6. Blok 3. Katta  haftada iki gün 1 buçuk saat, 2 haftalık eğitim programı şeklinde yürütülecektir. 1 saat teorik olarak inter-aktif bir eğitim, 30 dakika kas, solunum, kegel ve gevşeme egzersizleri şeklinde yapılacaktır.  Menopoz okulumuza Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinden kayıt yaptırabilir. Ayrıca  0288 2141043 - 16205 no'lu telefondan da kayıt yaptırabilirsiniz. Menopoz Okulumuz ücretsiz bir eğitim programıdır.

Eğitim programı;

 1.Hafta: Menopoz Nedir? Menopoz Döneminde Görülen Kanama Düzensizlikleri    

                Menopozda Görülen Fiziksel ve Ruhsal Değişiklikler,   

                Menopoz Döneminde Yapılması Gereken Testler,

                Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri

2.Hafta: KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) ve Uygulaması

               Menopozda Tedavi Yöntemleri

               Osteoporoz (Kemik Erimesi), Beslenme ve Egzersizin Önemi

               Solunum, Kegel ve Gevşeme Egzersizleri