1-7 AĞUSTOS DÜNYA EMZİRME HAFTASI
04 Ağustos 2022

WhatsApp Image 2022-08-04 at 10.39.12.jpeg

Dünya Emzirme Haftası, anne sütüyle beslemenin tüm dünyada yaygınlaşması ve bebeklerin beslenmesinde gelişim sağlanması için 170 ülkede her yıl 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanmaktadır

Yaşamın ilk iki yılı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. DSÖ, 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeyi önermektedir. Anne sütü 0-6 ay arasındaki süt çocuğunun ihtiyacı olan kalori ve besinlerin %100’ünü karşılayabilir. Bebeğe, ilk 6 ayda, su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir.

Anne sütü, bebek için her zaman hazır, taze ve uygun ısıdadır. Anne sütü dinamik ve aktif bir sıvıdır, bebeğin hastalık ve iyilik durumuna göre, gece ve gündüz siklusuna göre içeriği şekillenir. Besin değeri bebek için idealdir. Sindirimi kolaydır, aktif enzimler içerir. Hormonlar ve büyüme faktörleri içerir. Bebeğin pnömoni, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi çeşitli enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur. Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir  ve aşıların etkinliğini artırır. Allerjiye karşı koruyucudur. Anne sütü ilerleyen yaşlarda hipertansiyon, diyabet,astım ve obezite gibi kronik hastalıkların görülme riskini azaltır. Anne sütü alan bebeklerde kolik, kabızlık ve pişik daha az görülmektedir. Anne sütünün ağrı kesici ve bebeği sakinleştirici özelliği vardır. Anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Anne sağlığı yönünden emzirmenin avantajları ise annede doğum sonrası kanamanın azalmasına ve aneminin önlenmesine yardımcı olur. Kemik mineralizasyonunda gelişmeye ve osteoporoz önlenmesine yardımcı olur. Uterus ve meme kanserlerine karşı koruyucu etki gösterir. Doğum öncesi kiloya daha kolay erişmeyi sağlar.

Ülkemizde 100 kişiden 41'i ilk 6 ay sadece emzirirken, 100 kişiden 34'ü 2 yıl emzirmeye devam ediyor. Bu oranın artırılması için, anneler ve ebeveynler eğitilmeli ve anne emzirme yolculuğunda desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki, tek başına anne sütüyle beslenme süresinin en güçlü belirleyicisi annenin bu konuda kendisine olan özgüvenidir. Tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası’nı kutlarım…

 

 

                               UZM. DR. FERHAN ODABAŞI CİNGÖZ

                                                                                                              KIRKLARELİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI