Dünya Emzirme Haftası
07 Ekim 2022

  • 3.jpeg
  • 2.jpeg
  • 1.jpeg
  • 4.jpeg


Dünya Emzirme Haftası, anne sütüyle beslenmenin tüm dünyada yaygınlaşması ve farkındalık sağlanması için 170 ülkede her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanmaktadır.

Etkinlik kapsamında hastanemizde konferans salonumuzda gebe- lohusa buluşması düzenlenmiştir. Yapılan etkinlikte Dr. Öğr. Üyesi Ferhan ODABAŞI CİNGÖZ anne ve anne adaylarına “Anne sütü ve emzirmenin önemi,  doğru emzirme teknikleri, emzirmede karşılaşılan sorunlar ve çözümleri” konularını içeren sunum yapmıştır sunum sonrası Dr. Öğr. Üyesi Ferhan ODABAŞI CİNGÖZ ve Uzm. Dr. Fulya OĞUZ TÜRKYILMAZ anne ve anne adaylarının sorularını yanıtladılar. Başhekim Yrd. Uzm. Dr. Gülay SARIÇAM, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Özlem ARIKÖK ve gebe okulu ebelerimizin de katılımı ile etkinlik sonrası annelere bu günün hatırası olarak ufak hediyeler takdim edilmiştir.

1-7 EKİM DÜNYA EMZİRME HAFTASI

Dünya Emzirme Haftası, anne sütüyle beslenmenin tüm dünyada yaygınlaşması ve farkındalık sağlanması için 170 ülkede her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanmaktadır

Yaşamın ilk iki yılı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. DSÖ, 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeyi önermektedir. Anne sütü 0-6 ay arasındaki süt çocuğunun ihtiyacı olan kalori ve besinlerin %100’ünü karşılayabilir. Bebeğe, ilk 6 ayda, su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir.

Anne sütü, bebek için her zaman hazır, taze ve uygun ısıdadır. Anne sütü, dinamik ve aktif bir sıvıdır, bebeğin hastalık ve iyilik durumuna göre, gece ve gündüz döngüsüne göre içeriği şekillenir. Besin değeri bebek için idealdir. Sindirimi kolaydır, aktif enzimler içerir. Hormonlar ve büyüme faktörleri içerir. Bebeğin zatürre, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi çeşitli enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur. Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir  ve aşıların etkinliğini artırır. Allerjiye karşı koruyucudur. Anne sütü ilerleyen yaşlarda hipertansiyon, diyabet, astım ve obezite gibi kronik hastalıkların görülme riskini azaltır. Anne sütü alan bebeklerde kolik, kabızlık ve pişik daha az görülmektedir. Anne sütünün ağrı kesici ve bebeği sakinleştirici özelliği vardır. Anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Anne sağlığı yönünden emzirmenin avantajları ise annede doğum sonrası kanamanın azalmasına ve aneminin önlenmesine yardımcı olur. Kemik mineralizasyonuna ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Rahim ve meme kanserlerine karşı koruyucu etki gösterir. Doğum öncesi kiloya daha kolay erişmeyi sağlar.

Ülkemizde 100 kişiden 41'i ilk 6 ay sadece emzirirken, 100 kişiden 34'ü 2 yıl emzirmeye devam ediyor. Bu oranın artırılması için, anneler ve ebeveynler eğitilmeli ve anne emzirme yolculuğunda desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki, tek başına anne sütüyle beslenme süresinin en güçlü belirleyicisi annenin bu konuda kendisine olan özgüvenidir. Tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası’nı kutlarım…

 

 

                               DR. ÖĞRT. ÜYESİ FERHAN ODABAŞI CİNGÖZ

                                                                                                              KIRKLARELİ ÜNİ. TIP FAKÜLTESİ/ KIRKLARELİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI